Poliklinikken har ansvar for oppfølging både før og etter bariatrisk kirurgi. Vi tilbyr:
- Informasjonsdag om behandlingens konsekvenser, bivirkninger og muligheter: pasientene får informasjon om bariatrisk kirurgi, av et tverrfaglig team bestående av blant annet gastrokirurg, klinisk ernæringsfysiolog, sykepleier, psykiatrisk sykepleier og anestesisykepleier.
- Individuell samtale med gastrokirurg
- Gruppesamtale om forslanking og individuell samtale med sykepleier
- Gruppesamtale om de tre første måneders kosthold med klinisk ernæringsfysiolog
- Individuelle samtaler/kontroll seks uker, seks måneder og 12 måneder etter kirurgien
- Vi tilbyr i tillegg ekstra kontroller ved komplikasjoner
- Ansvar for posttilsyn ved behov
Informasjon til deg som skal opereres for sykelig overvekt
Annen informasjon
Bariatrisk kirurgi er ikke en «quick fix» for overvektsproblematikk. Det krever innsats av pasienten både før og etter operasjonen. Forandring av livsstil er en essensiell del av behandlingen, og innebærer forbedret kosthold og økning av fysisk aktivitet.
Ved poliklinikken får pasienter veiledning og støtte av sykepleier og klinisk ernæringsfysiolog for å gjennomføre de nødvendige forandringene. Videre forebygger og behandler poliklinikken komplikasjoner som kan oppstå etter kirurgien - som underernæring, spisevegring, matintoleranse og eventuelle kirurgiske komplikasjoner.
Henvisningen sendes til:
Stavanger universitetssjukehus
Endokrinologisk seksjon/sykelig overvekt
PB 8100
4068 Stavanger