Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Skjev neseskillevegg (septumplastikk)

Tilstanden kan være medfødt, eller den kan ha oppstått etter en neseskade. Denne operasjonen kalles septumplastikk, og i det ligger det at neseskilleveggen (septum) blir flyttet eller endret på. Dette gjør vi på pasienter med én– eller tosidig nesetetthet der grunnen er at neseskilleveggen står skjevt. Av og til blir det også gjort nesemuslingforminsking (conchaplastikk) samtidig.

Før

Under

Etter

Vær oppmerksom

Sjeldne komplikasjoner

Enkelte pasienter kan også oppleve endret følelse i øvre tannrekke og gane den første tiden etter operasjonen. 

I noen sjeldne tilfeller kan det oppstå hull på neseskilleveggen. Det kan da bli nødvendig med ny operasjon dersom dette fører til plager i form av nesetetthet, skorpedannelse, blødning eller en spesiell lyd ved pusting. 

I andre sjeldne tilfeller kan det utvikles hud-, bløtvevs- og nerveskader og tørre slimhinner med skorpedannelse. 

Forandring av ytre nese med senkning av neseryggen (såkalt sadelnese) og forskyvning av brusken på neseskilleveggen kan også forekomme. Dette kan gi nye symptomer og kan kreve ny operasjon. 

Kontakt

Øre-nese-hals-avdelingen