Fatigue og søvnforstyrrelser opptrer ved mange kroniske sykdommer, men det er vanskelig å måle hvordan dette påvirker dagliglivet til de som rammes av det. I dag bruker vi hovedsakelig egenrapportering fra pasientene selv. Disse dataene er svært viktige, men de er ikke alltid like nøyaktige og det er vanskelig å fange opp svingninger over tid. Vi vil undersøke om digitale målinger kan gi mer pålitelige data over tid.
Ved hjelp av små sensorer som bæres nært kroppen registreres blant annet søvn, puls og bevegelse. Dette skal gjøres i til sammen 4 uker i løpet av en 6-månedersperiode. Resultatene fra de digitale registreringene vil vi sammenligne med blodprøver og egenrapportering som deltakerne gjør i samme periode. Målet er å finne nye pålitelige og nøyaktige mål for hvordan søvnproblemer og utmattelse påvirker daglige aktiviteter og livskvalitet. Dette kan få stor verdi i fremtidige studier av søvnproblemer og fatigue.
I løpet av studieperioden på 6 måneder vil du møte til to planlagte studiebesøk på sykehuset (besøk 1 og 4) i tillegg til to «studiebesøk» på telefon/nettmøte. Du får legeundersøkelse og det blir tatt blod- og urinprøve ved studiebesøkene på sykehuset. Hos pasienter med Sjøgrens syndrom vil vi også måle spytt- og tåreproduksjon. På alle 4 studiebesøkene må du svare på spørreskjemaer med fokus på grad av søvnproblemer og utmattelse, samt eventuelt sykdomsaktiviteten til din underliggende sykdom. Besøkene vil kunne ta fra 30 min til 2,5 timer avhengig av din underliggende sykdom.
Rett etter hvert studiebesøk skal du de påfølgende 7-10 dagene registrere/rapportere om søvnproblemer og utmattelse, altså i til sammen 4 uker. Dette gjøres ved hjelp av spørreskjemaer på mobiltelefon på papir. I disse 7-10-dagers periodene rett etter hvert studiebesøk vil du ha på deg små digitale sensorer som gjør automatiske målinger.
Vær oppmerksom
Risikoer og komplikasjoner
Ved å delta i denne studien vil du ikke få noen fordeler som vil ha umiddelbar betydning for sykdommen din. Resultatene fra studien vil derfor ikke ha noen direkte effekt på din personlige situasjon, men kan bringe fram ny innsikt som kan være til stor nytte i framtida for alle med din, eller tilsvarende diagnose, som sliter med søvnforstyrrelser og fatigue.
Deltakelse i prosjektet medfører ingen risiko. Sensorene som skal brukes er CE-sertifisert, ligger utenpå kroppen og opererer med svært lav effekt. Sensorene kan gi lett irritasjon når de settes på huden og noen kan gi litt ubehag når de er på. Å fylle ut dagboken og spørreskjemaene kan være tidkrevende.